آخرین اخبار دانشگاه پیام نور"فراگیر پیام نور"برنامه امتحانات پیام نور" تستی یا تشریحی پیام نور"سیستم گلستان پیام نور " reg.pnu.ac.ir "خبر های جنجالی پیام نور" نمونه سوال پیام نور"دکترا پیام نور "ارشد پیام نور "لیست منابع پیام نور"انتخاب واحد پیام نور"اخبار مراکز و واحد ها پیام نور"عکس های پیام نوری
چهارشنبه, ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۹:۳۴

 

 

 

 

 

 دانلود نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی

 

 دانلود نمونه سوالات آزمونهای مختلف فراگیر پیام نور

 

 

 دانلود پایان نامه گزارش کارلامپ رشد گیاه چیست و چگونه چراغ برای رشد گیاهان انتخاب کنیم؟

راهنمای انتخاب لامپ رشد گیاه مناسب

برای علاقه مندان گل و گیاهان، خصوصا افرادی که به چگونگی نگهداری گیاهان آپارتمانی اهمیت میدهند، نوررسانی به گیاهان آپارتمانی مسئله جدی و مهمی به شمار میرود. به همین دلیل است که استفاده از لامپ رشد گیاه نه تنها برای رشد دادن گیاهان گلخانه ای، بلکه برای رشد بهتر گیاهان آپارتمانی نیز طرفداران بسیاری پیدا کرده است.در این مطلب بررسی میکنیم لامپ رشد گیاه چیست و چه مزایا و ویژگی هایی دارد که این همه پرطرفدار و محبوب شده است و چگونه چراغ رشد گیاه مناسب انتخاب کنیم؟

لامپ رشد گیاه چیست ؟

لامپ رشد گیاه نوعی لامپ تخصصی است که با تولید طیف های مفید نور خورشید برای گیاهان، نقش جایگزین و یا مکمل نور طبیعی خورشید را برای گیاهان ایفا میکند. یک لامپ رشد گیاه باکیفیت و مناسب، قابلیت این را دارد که در یک آپارتمان بسته یا هر محیطی که نورگیری کافی ندارد، به طور کامل نیاز یک گیاه نسبت به نور را برطرف کرده و حتی به رشد سریع تر و بهتر گیاه کمک کند.

نکته مهمی که باید بدانید این است که طیف های نوری چراغ های رشد گیاه با لامپ معمولی متفاوت است و بنابراین نمیشود لامپ معمولی را جایگزین آنها کرد. چرا که لامپ های عادی نه تنها سودی برای رشد گیاهان ندارند، بلکه به گیاهان آسیب میزنند و باعث رشد علفی آنها میشوند.

 

انواع لامپ رشد گیاه

لامپ های رشد گیاه را با توجه به ویژگی های گوناگونی از آنها میتوان دسته بندی کرد. مثلا براساس توان مصرفی، انواع لامپ رشد گیاه از 1 واتی تا پروژکتور رشد گیاه بسیار بزرگ 900 واتی وجود دارند و مسلما بر همین اساس، اندازه آنها هم تغییر میکند. همچنین از نظر کاربرد تخصصی، بعضی از لامپ ها برای رشد میوه و گل مناسب تر هستند و بعضی دیگر برای رشد کلی تنه و برگ ها. نمونه هایی از انواع چراغ مناسب رشد گیاه هم وجود دارند که همزمان، تمام طیف مورد نیاز نور خورشید برای گیاهان را تولید میکنند و همزمان به رشد تمام قسمت های گیاه آپارتمانی شما کمک میکنند. این نوع لامپ ها، لامپ رشد گیاه فول اسپکتروم نام دارد.

همچنین، لامپ های رشد گیاه، از زمان تولید اولین هایشان تا به امروز، تغییرات زیادی کرده اند و انواع گوناگونی دارند. بنابراین آنها را از نظر تکونولوژی میتوان در دسته های گوناگونی قرار داد. مثلا چراغ رشد گیاه فلورسنت، چراغ رشد گیاه متال هالید یا بخار سدیمی، لامپ های رشد گیاه رشته ای و همینطور رشد گیاه ال ای دی و هالوژنی. در این میان، چراغ های فلورسنت، از همه قدیمی تر، پرضررتر و بی استفاده تر هستند و لامپ های رشد گیاه ال ای دی، جدیدتر و به صرفه تر.

لامپ رشد گیاه ال ای دی

یک لامپ رشد گیاه ال ای دی از دیودهای نوری کوچکی تشکیل شده که تقریبا بی حرارت، پرنور و بسیار کم مصرف هستند. این دیودها به شکل ویژه برای تاباندن نور مصنوعی خورشید ساخته شده اند. لامپ های LED رشد گیاه در شکل های بسیار متنوع و متفاوتی نظیر والواشر رشد گیاه، پروژکتور رشد گیاه، چراغ دفنی، چراغ آویز، سقفی، رومیزی و... تولید میشوند. مزیت متنوع بودن اشکال مختلف این لامپ ها این است که میتوان هرکدام از آنها را با توجه به تعداد گیاهان، میزان نیاز آنها به نور و زاویه مناسب قرارگیری لامپ انتخاب کرد.

مزایای لامپ رشد گیاه ال ای دی

برای درک کردن مزایای استفاده از لامپ رشد گیاه LED ابتدا لازم است خلاصه ای از معایب نسل های قبلی لامپ رشد گیاه بدانیم. مثلا، لامپ های رشته ای به تنهایی قادر به تولید کردن تمام نور مفید خورشید نیستند و لازم است که در کنارشان، لامپ دیگری قرار داده شود. از این مهم تر، تمام انواع لامپ رشد گیاه به غیر از نوع ال ای دی، حرارت بسیار زیادی تولید میکنند که موجب افزایش هزینه برق و استهلاک بالای لامپ و کوتاه شدن عمر آن میشود. البته این تولید حرارت در لامپ های هالوژنی میزان کمتری دارد؛ اما به هرحال، حتی حرارت لامپ هالوژنی هم از لامپ LED بیشتر است. از طرف دیگر، لامپ های فلورسنت و تخلیه گازی، از آنجا که بعضی طیف های مضر نور خورشید را تولید میکنند، به دلیل ساطع کردن اشعه های فرابنفش سرطان زای UBV و UCV بسیار خطرناک هستند. این خطر هم متوجه ساکنین خانه و هم حیوانات خانگی میشود.

در مقابل، لامپ رشد گیاه ال ای دی تقریبا هیچ حرارتی تولید نمیکند. در نتیجه، هم استهلاک پایین و عمر بسیار زیادی دارند که حداقل 2 برابر لامپ های دیگر است (عمر متوسط آنها حدود 30 تا 50 هزار ساعت است) و هم میزان برق مصرفی شان بسیار کم است و هم میتوان آنها را در فاصله نزدیک تری نسبت به گیاهان قرار داد، بدون اینکه آسیبی به رشد گیاه برسانند. چراغ های رشد گیاه ال ای دی هیچ گونه خطری برای انسان، حیوانات و گیاهان ندارند و اشعه فرابنفش نیز ساطع نمیکنند.

برای استفاده صحیح از لامپ رشد گیاه نکاتی نظیر نصب کردن دقیق، روشن و خاموش کردن به موقع و یا استفاده از تایمر لامپ رشد گیاه، خرید لامپ رشد گیاه از فروشگاه های مطمئن و دارای گارانتی و بسیاری از نکات دیگر وجود دارد که با توجه به نوع گیاهان و شرایط ویژه شما مشخص میشود. بنابراین، روشن است که مشورت گرفتن از یک متخصص قبل از خرید چراغ رشد گیاه، بهترین کاری است که میتوانید انجام دهید. در این زمینه میتوانید به فروشگاه نورپردازی مانی نور مراجعه کنید و خریدی مطمئن با 3 سال گارانتی بدون قید و شرط داشته باشید.

 

افزودن نظر


- نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد.
- نظرات حاوی الفاظ سبک یا هرگونه توهین، افترا، کنایه یا تحقیر نسبت به دیگران منعکس نمی ‏شوند.
- از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید.


عناوین پربازدید
عضویت در خبرنامه


نام:

ایمیل:

افراد آنلاین
ما 23 مهمان آنلاین داریم